Зелений тариф

Content

"Зелений" тариф – механізм, призначений для заохочення до вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії, а саме, з енергії сонячного випромінювання, з енергії вітру, тощо. «Зелений» тариф  – вартість електричної енергії для приватних домогосподарств, які виробляють електричну енергію генеруючими установками з альтернативних джерел.

Загальна інформація про зелений тариф

З кожним роком встановлення сонячних панелей на дахах українських будинків набирає популярності серед власників осель. Особиста сонячна електростанція (надалі - СЕС) дозволяє економити на вартості електроенергії та не залежати від постачальників.

Законодавчі акти, що регулюють взаємовідносини пов’язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або з енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, та розрахунками за неї:

Закон України "Про альтернативні джерела енергії"

ПОСТАНОВА НКРЕКП №229 від 25.02.2016 "Про внесення змін до Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств"

ПОСТАНОВА НКРЕКП №170 від 27.02.2014 "Про затвердження Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств"

ПОСТАНОВА НКРЕКП №447 від 29.03.2019 "Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію для приватних домогосподарств" додаток "Новый зелёный тариф"

Побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки (генеруючих установок) величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, та має право продавати електропостачальнику таку енергію за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії приватним домогосподарством.

Порядок проведення організаційно-технічних заходів та Документи, необхідні для оформлення договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом

Порядок улаштування обладнання та форми необхідних документів для оформлення договору надані у "Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств" (зі змінами, затверженими Постановою НКРЕКП №229 від 25.02.2016):

- заява-повідомлення на ім’я керівника структурного підрозділу товариства (Додаток 1),

- однолінійна схема підключення генеруючої установки приватного домогосподарства з використанням відповідного типу інвертора (Додаток 2)

- технічна документація (паспорти) на елементи обладнання генеруючої установки (генеруючих установок) з сертифікатами відповідності. 

Оцінювання об’єкту для встановлення генеруючої установки

При прийнятті рішення про встановлення сонячних батарей у власному домогосподарстві рекомендуємо Вам провести оцінку об’єкту для можливості монтажу сонячних панелей та пошук місця розташування і оптимальної конфігурації. При цьому слід враховувати, що:

- панелі не повинні мати затінювання у найпродуктивніші години дня (з 11-ї до 16-ї);

- СЕС потужністю від 10 кВт займає не менше 60 квадратних метрів;

- сонячні панелі необхідно повернути на південь (кут нахилу 30-35 градусів). Допущене відхилення – 40 градусів на схід або захід, при цьому продуктивність трохи падає;

- установку можна ділити на три або дві площини, тобто кола з різною орієнтацією. Все залежить від параметрів даного інвертора.

Вибір нобхідного обладнання

Встановлення СЕС на 10 кВт потребує 36-40 сонячних панелей з потужністю 250-280 Вт. Можна й іншу кількість, але сумарна потужність не повинна перевищувати допустиму потужність за DС входом інвертора. Згідно постанови НКРЕКП № 229 від 25.02.16р. величина встановленої потужності генеруючої установки не повинна перевищувати 30 кВт, а також бути не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією.

Згідно з договором із енергопостачальником, для будь-якого господарства виділено певну потужність електромережі: зазвичай – 5 кВт. Якщо ж ви бажаєте встановити СЕС на 10кВт, вам необхідно збільшити ліміт.

Монтаж генеруючої установки

Монтажні роботи здебільшого проводяться на висоті, тому небезпечні. Етап електричних підключень з колом постійного струму – це перебування під напругою до 900 В. Також  необхідно прорахувати схему з'єднання панелей. Спосіб з'єднання та кількість кіл і панелей у них паралельний, послідовний, відповідно до параметрів інвертора. Усі монтажні роботи виконуються відповідно до рекомендацій.